TECO - Automatizace - Detail

 

Řízení lanovky – Pec pod Sněžkou, Česká republika

Popis reference

  • Země: Česká republika
  • Název akce: Řízení lanovky – Pec pod Sněžkou, Česká republika  
  • Rok realizace: 2015
  • Řídicí systém: Tecomat Foxtrot
  • Programové vybavení: Mosaic
  • Realizace: Easy Control Morava spol. s r.o.

Na webové stránce www.lanove-drahy.cz jsme našli fotografie z instalace a zprovozňování nové lanové dráhy v Krkonoších ve ski areálu v Peci pod Sněžkou. Starý kotvový vlek tu nahradila čtyřsedačková lanovka s kabinami, které se za jízdy navěšují na rychlé lano, která zase na horní straně opouštějí a zpomalují pro pohodlné vystoupení.

Lanovka, kterou vyrobila firma Leitner, byla dříve provozována v Alpách v Oberauernu. Odtud byla v létě 2015 demontována a převezena na své nové působiště na populární sjezdovku Zahrádky.

Při její rekonstrukci byly nahrazeny nejen staré čtyřhranné podpěry novými válcovými tubusy, ale inovace doznal kompletní řídicí systém. Systém Tecomat Foxtrot zde nasadila fima Easy Control Morava. Kromě řízení pohonů a připojení všech kontrolních a ovládacích prvků v horní a dolní stanici nasadila podél celé 2km trasy sběrnici CIB a na ni kontrolní prvky každé podpěry. Tento unikátní technický prvek zvýšil komplexní dohled nad každým technickým a bezpečnostním článkem s cílem zajistit prodlouženou provozuschopnost.

Je zde integrována i IP kamera dohlížející na horní bezobslužnou stanici, do řídicího systému přes CIB sběrnici mimo jiné vchází také údaj o okamžité síle a směru větru.

Na serveru lanove-drahy CZ je celá fotogalerie z průběhu montáže lanovky. Našli jsme tam i záběr na pracoviště obsluhy v době zátěžových zkoušek celé lanovky. Je vidět, že směrem k obsluze má systém Foxtrot za rozhraní velký dotykový displej a specializovanou konzoli s tlačítky a s malým dotykovým displejem.

Firma Easy Control Morava z Rýmařova dodává řízení rekonstruovaných lanovek jako svůj běžný produkt, který inzeruje na svých webových stránkách.

Služby a použité technologie