TECO - Automatizace - Detail

 

Řízení kongresového patra hotelu Van Der Valk Veenendaal, Holandsko

Popis reference

  • Země: Holandsko
  • Název akce: Řízení 15 konferenčních a prezentačních místností v hotelu Van Der Valk Veenendaal,  Holandsko
  • Rok realizace: 2014
  • Řídicí systém: Tecomat Foxtrot
  • Programové vybavení: Mosaic
  • Realizace: B&R Design, Arjan Van Der Vinne

V Holandsku cestou do Utrechtu je z dálnice A12 u města Veenendaalen nejnovější hotel řetězce Van Der Valk nepřehlédnutelný. V plném provozu je tento kongresový hotel od prosince 2014. A právě v patře s 15 kongresovými a společenskými sály hrají tři Foxtroty jednu ze svých nejzajímavějších řídicích rolí.

Holandský partner Teco a.s. firma B&R Design zrealizoval zakázku, kde Foxtroty řídí a koordinují distribuci audia a videa do všech sálů, ovládají spouštění projektorů, pláten a velkoplošných obrazovek s rozlišením 4K, řídí stínění roletami i žaluziemi, ovládají osvětlení, větrání a samozřejmě i teplotu v každém sál podle potřeby. Celý systém kongresových sálů je navázán na rezervační systém hotelu ITesso a podle časového plánu akcí Foxtrot zavčas připraví tepelnou pohodu.

Jak je to konkrétně provedeno?

Řízení AV signálů

V jedné z technických místnosti je celé jedno pole rozvaděče naplněno kompletním audio/video zařízením společně se třemi Foxtroty v OEM provedení Každý řídí tři až šest z celkových patnácti sálů. Nahoře jsou dva multiroom audiozesilovače firmy BOSE. Každý s výkonem 4kW, které jsou schopny rozdělit mezi 2 až 8 kanálů. Pod nimi je přepínací audio matice ESP00 od stejné firmy. Následuje dvojice přepínacích matic 4x4 videosignálu HDMI od firmy CYP. Dále jsou tu zdroje AV signálu: internetové rádio a výstupy z 10 bezdrátových mikrofonů. Výsledné AV signály (HDMI by CAT6) jsou do velkých sálů rozvedeny po stejném kabelu jako TCP/IP data. Uživatelské ovládání je přes standardní webové stránky Foxtrotu vyvedené na dotykový panel ID-28 panel v každém sále. Ovládací stránky jsou dostupné i na větších stránkách na přenosných iPadech.

Řízení každé místnosti

V každé místnosti je ve stropě malá jednotka s moduly 1x C-HM-113M s diskrétními a analogovými vstupy a výstupy a 1x SC-1101 se sériovým kanálem RS-232/485 tyto moduly řídí sluneční clony, systém klimatizace, výtah na projektor i projektor samý, projekční plátno a žaluzie mezi skleněnými panely směrem do chodby. Jsou tu i detektory pohybu a detektory pohyblivých stěn mezi sály. Z nich se odvozují automatické rekonfigurace logiky ovládání všech instalovaných prvků. V každém sále je řídicí stůl s ovládací skříňkou s dotykovým panelem ID-28, síťovou zásuvkou a HDMI konektorem. Stoly se dají přemisťovat a připojují se do síťové zásuvky a sítě LAN do rozvodnic skrytých v podlaze sálu.

Řízení osvětlení – řízení všech LED svítidel po DALI

Firma Helvar do hotelu dodala osvětlení řízené přes 18ks svých DALI routerů se světly, čidly osvětlení a několika relé. Aby mohlo být osvětlení v kongresových sálech řízeno podle požadavků právě probíhající akce a řízeno ze stejného ovládacího panelu, bylo třeba do ovládacích stránek každé místnosti přidat i stránku pro řízení podle až 6 různých scénářů. Uživatel si na této stránce může kdykoliv nastavit pro každý scénář libovolnou kombinaci intenzity každé osvětlovací skupiny v místnosti. PLC Foxtrot pak tato nastavení a řídicí povely přeloží do UDP příkazu, kterým ovládá DALI routery firmy Helvar.

Návaznost na rezervační systém a řízení klima v místnostech

Hotel používá rezervační systém iTesso. Z něj Foxtroty každý den přebírají informaci o časových plánech akcí v každé místnosti a zobrazují je přes přehrávače Brightsign Narrowcasting na displejích Samsung rozmístěných před každou místností a ve společných prostorech hotelu. Informace je dále využita pro řízení teploty a ventilace v místnosti. Hodinu před započetím akce se nastaví teplota na 21,5°C. Během události má uživatel možnost korigovat teplotu v rozmezí plus mínus 2,5 stupně. Hodinu po události se přepne na standardních 19°C a místnost se intenzivně vyvětrá.

Rekonfigurace sálů

Dva velké kongresové sály lze pohyblivými stěnami rozdělit každý na tři sály menší nebo jeden větší a jeden menší ve dvou možných kombinacích. Konkrétní konfiguraci lze zadat ručně. Díky senzorům v pohyblivých stěnách ale systém konkrétní konfiguraci rozezná sám a podle toho už sám synchronizuje ovládání stínění, osvětlení, pláten, projektorů a distribuci AV signálu, tak, aby na dvou nebo na třech plátnech běžel shodný program.

Správa bezdrátových mikrofonů a centrální dohled

V kanceláři kongresového patra je možno přes iPad umístěný v odnímatelném držáku dohlížet nad všemi sály najednou, případně asistovat uživateli sálu na dálku. V kanceláři je i nabíjecí „hnízdo“ pro všech deset bezdrátových mikrofonů. 5 je jich k upevnění na pásek, 5 klasických do ruky. Při jejich vydávání se jedním dotykem na matici přiřadí konkrétní mikrofon do konkrétního sálu. V jednom sále může být i více mikrofonů najednou. Foxtrot pak nasměruje jejich signál do těch správných reproduktorů.

V tomto hotelu sehrál Foxtrot roli jednotícího grafické uživatelského interface mezi řadou specializovaných zařízení dodaných různými dodavateli. Vzal na sebe roli koordinátora celé infrastruktury kongresového patra hotelu, přestože by vlastními technickými prostředky mohl jít dál a přímo ovládat každé LED svítidlo nebo řídit všechny větve DALI sběrnic, přestože by mohl sám regulovat teplotu i ventilaci a přímo ovládat rolety a žaluzie. Jeho univerzalita se zde uplatnila vlastně obráceně. Vyplňuje mezery a doplňuje komplexní funkce a individuální ovládací rozhraní, které jednostranně orientovaní subdodavatelé ve svém repertoáru nemají. 

Služby a použité technologie