TECO - Automatizace - Detail

 

Orloj a dioráma Poděbrady

Popis reference

  • Země: Česká republika
  • Název akce: Systém řízení orloje a diorámy v Poděbradech
  • Realizace: Teco, a.s.
  • Rok realizace: 2011
  • Řídicí systém: 1 x Tecomat Foxtrot

Na státní svátek dne 28.10.2011 ve 14 hodin se v Poděbradech uskutečníla malá slavnost. Za přítomnosti starosty Dr. Ladislava Langera a dalších představitelů města byla u vchodu do parku odhalena Poděbradská dioráma. Ve stylizovaném plakátovacím sloupu se střechou citující tvar poděbradské dominanty - zámecké věže - se za oponou ukrývá desítka figurek, které oživí pouhá desetikoruna. Po vhození mince se zvedne opona, 10 figurek se začne postupně pohybovat a poděbradský soubor Kvítek zazpívá (samozřejmě ze záznamu) písničku zvoucí do Poděbrad.

Autorem chytlavé melodie je Petr Prchal alias Pancho. Písničku s textem Tomáše Hořejše už zná většina poděbradských dětí a některé si ji pobrukují sami od sebe, když jdou ráno kolem diorámy do školy.

Řídicí systém

Řídicím centrem je systém Foxtrot s rozšiřujícími moduly řady CFox, které umožňují nastavit intenzitu osvětlení 12 Voltovými LED pásky pro každou figurku zvlášť. Stejné moduly umožňují plynule řídit rychlost stejnosměrných motorků, které pohánějí jezdce po přesných lyžinách systému DryLin. Koncové spínače a směrová relé jsou připojeny na modul C-HM. 

Speciální MP3 přehrávač monitoruje přes Ehternet stav příslušné proměnné ve Foxtrotu. Ta se aktivuje po vhození mince. Přehravač umožňuje programově snížit hlasitost ve večerních a ještě více v nočních hodinách.

Výtvarně se plakátovací plochy a pohyblivých figurek ujala poděbradská rodačka Lucie Seifertová. Nezaměnitelný rukopis a schopnost srozumitelně podat historické události zná veřejnost z jejího unikátného 9 metrového leporela "Dějiny udatného národa českého". Minimálně 70 tisíc z nás už toto ojedinělé "dílko" má ve své knihovně. Zde na Poděbradské diorámě se formou plakátů zaměřila k jednotlivým událostem a pamětihodnostem z Poděbrad a z blízkého okolí. Každý plakátek je doplněn upřesňujícím textem k dané události.

Služby a použité technologie