TECO - Automatizace - Detail

 

Pradědeček Foxtrotu už čtvrt století řídí zpívající fontánu v Mariánských Lázních!

Popis reference

  • Země: Česká republika
  • Název akce: Řídicí systém zpívající fontány v Mariánských Lázních
  • Realizace: Sigma Olomouc, Tesla Kolín
  • Rok realizace: 1986
  • Řídicí systém: NS905
  • Programové vybavení: Mnemokód NS906

Víte, že řídící systém NS905, který byl nasazen 30.dubna 1986  na tehdy první zpívající fontánu v Československu a který dodnes slouží svému účelu, je skutečným pradědečkem dnes populárního systému Tecomat Foxtrot?
V rodokmenu má postupně dále dědečka Tecomat NS950 a otce Tecomat TC700. Více o mariánsolázeňské fontáně napsal BLESK v roce 2009.
Fotografie jsou převzaty z téhož zdroje

Lázeňským hostů zpívá neustále již od roku 1986

Petr Hapka - Hudba pro fontánu

Do zákulisí zpívající fontány v roce 2009 nahlédla redaktorka Blesku Kateřina Moravcová. A zanechala o tom na webu na stánkách Blesku tuto originální zprávu.

Zde zdůrazníme pouze informace, které se týkají řídicího systému, který shodou okolností vyfotila a staly se součástí její reportáže.

Jedná se o NS905, který vyráběla TESLA Kolín od roku 1984, jako první mikroprocesorem řízený PLC v tehdejším východním bloku. Byl modulární, obsahovla napájecí zdroj centrální modul a moduly vstupů a výstupů.

Jeho velikost byla dána tehdy dostupnými součástkami a té době příslušnou integrací funkčností. Například sestavit 32kB paměti EPROM znamenal na plošný spoj umístit 16 velkých keramických pouzder...

Programování se provádělo ze zvláštního programovacího kufru NS906. Pro mladší generaci uveďme, že v době zahájení výroby NS905 bylo dnes běžné PC staré teprve 2 roky, bez hard disku se dvěma Flopy disky.

Služby a použité technologie