TECO - Automatizace - Detail

 

Chytrá rezidence v Průhonicích - Praha, ČR

Popis reference

ROZLEHLÁ LUXUSNÍ VILA NEDALEKO PRAHY JE UKÁZKOU MODERNÍ ESTETIKY, KTERÁ SE SNOUBÍ S ENVIRONMENTÁLNÍM DESIGNEM A NEJMODERNĚJŠÍMI TECHNOLOGIEMI ŘÍZENÍ DOMÁCNOSTI.

 

Sofistikovaný dům minimalistických forem, jehož návrh a realizace je dílem vyhlášené architektonické kanceláře Jestico + Whiles se sídlem v Londýně a Praze, je plně integrovaný do okolní krajiny. Zatímco z uliční fronty, chráněn šedým plotem z cembonitových desek v kovových rámech, se jeví jako velmi nenápadný, směrem do vnitřní části pozemku plně odhaluje svou velkorysou a komfortní tvář. Jeho transparentní prosklená fasáda orientovaná na jih nejen těsně propojuje interiér s upravenou zahradou, ale navíc umožňuje dostatečný přístup přirozeného světla do celého obytného prostoru.

Díky balkonovým převisům a konzolové střeše nehrozí vnitřním dispozicím trojúrovňové budovy v létě nebezpečí přehřátí ani oslnění. Zajímavým výrazovým prvkem jsou obdélníkové střešní průzory: jejich úkolem bylo esteticky rozčlenit fasádu a střechu, a navíc poukázat na rozdělení této části rezidence na hlavní a dětské křídlo. Světlík pod nimi, orámovaný malebnou minizahrádkou, viditelnou z jedné z pěti ložnic, přenáší světlo hluboko do přízemí. Celý projekt je charakteristický aplikací tradičních materiálů. Fasáda je kombinací světle šedých a bílých panelů na bázi cementu, trojitá okna v dřevěných rámech mají kvůli pohledovému souladu s obálkou domu hliníkový potah. Bezrámové velkoplošné skleněné stěny v přízemí dotahují na maximum záměr spojit in- teriér se zahradou, o vzájemné prolnutí vnitřních a venkovních ploch se snaží i terasa obložená dřevem, jehož barva bude časem.

Projekt v letošním roce získal hned dvě ocenění odborné veřejnosti, a to Čestné uznání v soutěži Grand Prix Architektů 2015 v kategorii Rodinný dům a Fasáda roku 2015 v kategorii Novostavba rodinného domu.

Rezidence je řízena pomocí systému domácí automatizace inHome AMX, který uživateli umožňuje ovládání pomocí aplikace na iPad a iPhone.

V tomto rodinném domě se pro řízení používá řídící systém Tecomat Foxtrot od kolínské společnosti Teco, a.s., která se zabývá vývojem a výrobou řídících systémů kategorie PLC pro stroje, procesy, technologie, budovy a dopravu již více než 38 let, zpočátku ještě jako firma Tesla Kolín, divize průmyslová automatizace. Foxtrot je integrován v systému inHome AMX, který slouží k jednotnému ovládání celé domácnosti. Systém domácí automatizace inHome AMX je dílem pražské společnosti Insight Home, a.s., která působí nejen na českém trhu, ale i na slovenském a ruském.

Osvětlení a stínění domu

Pomocí systému lze ovládat jednotlivá světla, skupiny světel např. pro celé místnosti a scény. Některá důležitá světla na chodbách jsou ovládána také pomocí pohybu. Při zjištění pohybujícího se člověka pomocí PIR detektoru dojde k automatickému rozsvícení světla. Většina světel také reaguje na venkovní podmínky. Při poklesu slunečního svitu ve večerních hodinách, dojde automaticky k rozsvícení vybraných světel na požadovanou úroveň. Společně se světly reagují na venkovní podmínky také rolety v celém domě. Při velkém větru dojde k vytažení rolet, aby se zabránilo jejich zničení. Při vysokém slunečním svitu naopak dochází k zatažení rolet a tím je zabráněno přehřátí. Díky tomuto systému dochází k úsporám při chlazení.

Pro ovládání světel a rolet lze samozřejmě také využít klasických nástěnných vypínačů, kterými lze jednotlivé prvky ovládat podle aktuálních potřeb nezávisle na automatických funkcích.

Topení a chlazení

Topení v rodinném domě je zajištěno pomocí teplovodního podlahového topení. V každé místnosti je měřena aktuální teplota a na základě těchto údajů je každá místnost regulována samostatně. Žádané teploty pro každou místnost jde nastavit trvale do dvou režimů - denní, noční. Mezi režimy se přepíná automaticky na základě denní doby. Lze také kdykoliv provádět manuální změnu režimu nebo žádané teploty pomocí grafické aplikace v iPadu nebo pomocí nástěnného ovladače. Chlazení je zajištěno klimatizačními jednotkami, které jsou umístěny v obytných místnostech. Díky centralizovanému řízení dochází až k 30% úsporám energie.

Měření spotřeb energií

Systém inHome AMX průběžně měří spotřeby energií (voda, plyn, elektřina) v domě. Tyto údaje archivuje a je možné je zobrazit za různá časová období jako den, týden, měsíc či rok. Zároveň je automaticky v pravidelných intervalech odesílán email s informacemi o všech spotřebách za uplynulý měsíc.

Bezpečí

Rodinný dům je vybavený certifikovaným zabezpečovacím systémem Paradox EVO s napojením na centrální pult ochrany. Tento systém je také plně napojen do řídícího systému inHome AMX a díky tomu je možné ho plně ovládat pomocí aplikace v iPadech a iPhonech. Součástí zabezpečovacího systému jsou také kamery. V inHome AMX aplikaci na iPadech a iPhonech lze sledovat živý video stream z těchto kamer. Systém také neustále zaznamenává obraz a ukládá ho na datové úložiště, aby bylo možné kdykoliv shlédnout záznam z jakékoliv kamery. Systém má nastaveny různé scénáře pro různé akce. Například před spánkem se vypne vybraná video technika, zhasnou se světla, zatáhnou se žaluzie, systém oznámí kde zůstaly otevřené dveře a zabezpečí dům.

Audio video systém

V systému inHome AMX je také integrován audio/video systém v obývacím pokoji. Systém umožňuje ovládání všech komponent této techniky v rámci inHome aplikace v iPadu či iPhonu. Umožňuje ovládat pomocí jednotného ovládacího rozhraní zařízení jako televize, satelitní přijímač, Playstation a Apple TV. V rodinném domě je také celkem 6 audio zón. V každé zóně je možné přehrávat zdroje hudby jako jsou internetová rádia,  oblíbená alba či interpreti z hudební knihovny uložené na datovém úložišti nebo hudební obsah uložený v telefonu.

Pohodlí

U vstupní branky je umístěn video vrátník, který zajišťuje komunikaci s příchozí návštěvou. Po zazvonění se ozve tón z iPadu, pomocí kterého lze s návštěvou hovořit. Video vrátník obsahuje také kameru, díky které okamžitě víte kdo zvoní.

Instalovaná meteo stanice neustále měří údaje v bezprostřední blízkosti domu a je okamžitě jasné jaké je venku počasí, zároveň je k dispozici i předpověď na několik následujících dní.

Použité technologie umožňují jak ovládání pomocí systému inHome AMX tak konvenční formu v podobě klasických vypínačů na stěně pro světla a rolety nebo dálkových ovladačů pro televizi či jiné video zařízení.

Veškeré technologie ovládané pomocí inHome AMX aplikace v iPadu lze také ovládat odkudkoliv na světe, kde je k dispozici internetové připojení.

Služby a použité technologie