TECO - Automatizace - Detail

 

Řídicí systém pro rodiný dům v Brně

Popis reference

  • Země: Česká republika
  • Název akce: Řídicí systém pro rodiný dům v Brně 
  • Realizace: Ing. Lukáš Famfulík
  • Rok realizace: 2010-11
  • Řídicí systém: Tecomat Foxtrot CP-1004
  • Programové vybavení: Mosaic

Moderní dvoupatrový dům stojí v Brně-Kníničkách. Jsou v něm tři ložnice, obytná místnost s kuchyňským koutem, dvě koupelny s WC, komora, kotelna  a sklep. Za domem pak stojí peletárna a zahradní domek.  Původně majitel domu požadoval vzdálené ovládání vytápění a zabezpečovací systém s GSM bránou. To bylo v roce 2009, na začátku příprav projektu elektroinstace. Firma Ing. Lukáše Famfulíka navrhla použít inteligentní systém Tecomat Foxtrot, který umožnil oba požadované sytémy propojit. Celou elektroinstalaci to zjednodušilo a zároveň i zlevnilo. Toto řešení navíc poskytlo majiteli domu další  možnosti, systém si může postupně rozšiřovat o další funkce.

Systém je rozdělen na dvě části. Řídící jednotka a slaboproudé rozvody jsou umístěny v datovém rozvaděči v komoře. Jištění a řízení silových obvodů se nachází v hlavním rozvaděči, který je v kotelně. Jako centrální řídící jednotka sytému Foxtrot byl použit modul CP-1004. Celým domem vede sběrnice CIB, na kterou je připojeno asi 30 aktorů, což umožnilo zkrátit délku silnoproudých vodičů.

Systém umožňuje při uzamčení domu automaticky vypnout osvětlení a oběhové čerpadlo teplé vody. Proti zlodějům je dům zabezpečen elektronickým systémem. Na ten je připojen i zahradní domek a peletárna. Součástí zabezpečovacího systému je kamerový systém se záznamem. Majitel tak má možnost sledovat zabezpečení domu i přes internet. Může se ujistit např. o tom, že skutečně zamknul nebo si zkontrolovat situaci v domě, když systém vyhlásí poplach. Systém také řídí teplovodní vytápění domu, nastavení žaluzií v jednotlivých  místnostech, vyhřívání okapů v zimě nebo osvětlení příjezdové cesty. 

Dodatečně si majitel např. nechal doprogramovat funkci, která v koupelně umožňuje na omezenou dobu zapnout vytápění, i když je otevřené okno.  Foxtrot totiž brání mrhání energií a při otevření okna vytápění automaticky vypíná. Usušit vlhké  ručníky v koupelně, ve které se po sprchování pravidelně větrá, byl proto problém. Teď stačí stisknout tlačítko na displeji a vytápění se spustí. Ovšem jen na dobu potřebnou k usušení ručníků. Pak se, v případě, že je okno ještě otevřené, vytápění automaticky vypne.

Do budoucna chce majitel na systém napojit také sklep, aby měl pod kontrolou optimální prostředí pro chov želvy.  Kvůli častým výpadkům elektrické energie by se měl dům také napojit na vlastní energocentrálu. Také ji pak bude řídít systém Foxtrot.

Služby a použité technologie